WILD metóda
WILD - Wake Induced Lucid Dreaming
(Lucidné snívanie zahájené z bdelého stavu)
Táto technika pochádza z Tibetskej jogy snov a spánku ale tiež ju používajú aj šamani v iných regiónoch sveta už po tisíce rokov. Pre nás bežných ľudí ju zdokonalil a upravil priekopník lucidného snívania Stepehen LaBerge.
Zvládnutie tejto techniky je trochu obtiažnejšie, ale výsledky stoja určite za to. WILD sa od ostatných technik líši v jednej dôležitej veci a to je prechod z bdelého stavu do lucidného snu bez straty vedomia. Lucidné sny navodené z bdelého stavu cez techniku WILD sú oveľa živšie než bežné LD, sú stabilnejšie a podstatné dlhšie než LD nadobudnuté počas nevedomého snu, takže určite to stojí za úsilie.
Čo je presne WILD ?
WILD sa zakladá na jednoduchej predstave. Chceme dosiahnuť aby naša myseľ ostala hore, ale naše telo zaspalo. Inými slovami chcete zaspať, ale vedomie si udržať bdelé. Všetko sa to dá zhrnúť do jednoduchej myšlienky: nechať telo úplne odpočívať a relaxovať, a pritom si všetko jasne uvedomovať počas celého tohto odpočinku.
Pri tejto technike nie je potrebné získavať luciditu pretože vy ste s ňou už do snov prišli.
Možné sprievodne skúsenosti s WILD !
Prvá skúsenosť s technikou WILD, môže byť veľmi intenzívna a pre niektorých až desivá. Možno budete počuť zvuky, budete pociťovať telesné vnemi, napr. bzučanie alebo vibrácie, možno sa vám budu pred očami mihať nejaké obrazy , dokonca budete mať halucinácie počas prechod z bdelého stavu do snov. Tieto prejavy sú úplne prirodzené a netreba si ich obávať, no pre mnoho z vás bude potrebný nejaký čas k tomu aby ste si na tieto stavy zvykli.
Zóna šera
Zóna šera je stav kedy človek prechádza z bdelého stavu do snov, Francúzi ho nazývajú "dorveille". Je to odrazový mostík pre WILD.
Keď v noci ležíme v posteli a ešte úplne nesnívame, ale nie sme už úplne bdelí, prežívame halucinačné obrazy, zvuky, tvary, farby a predstavy. Podľa ruského fyzika Arkadija Migdala je tento prechodný stav, v ktorom sa mieša vedomie s nevedomým, optimálnym stavom pre tvorivé schopnosti človeka.
V zóne šera sú naše logické a analytické schopnosti našej každodennej mysli zastavené, čo umožňuje, aby na povrch vyplával voľný tok obrazov, kreatívneho prepojovania a intuitívnych vnemov. Tento stav využíva mnoho svetových mystikov, mysliteľov a šamanov.
Robert Moss (ďalší prieskumník snov) ho nazýva "stavom riešení", pretože mnoho vedeckých objavov a prelomov sa odohráva na rozhraní medzi spánkom a bdením.
Tento stav vraj využíval aj Einstein pri objave teórie relativity, Niels Bohr, fyzik ktorý získal Novelovú cenu za model štruktúry atómu, videl víziu jadra atómu práve v zóne šera. Dmitrij Ivanovič Mendelejev videl prvý návrh usporiadania periodickej tabuľky chemických prvkov práve v tomto stave vedomia a rovnako tak Tesla svoje vynálezy často prinášal z tohto stavu alebo zo snov. Šamani,tibetský jogíny a mystikovia vedia, aká je významná táto hranica , ktorú nazývame zónou šera.
Keď spíme, zónou šera väčšinou len tak preletíme a ani si ju neuvedomíme. Robert Moss radí, že najlepší spôsob, ako dosiahnuť LD je naučiť sa tráviť viac času v zóne šera.
Ako urobiť WILD !
Ak sa človek naučí vstupovať do LD cez techniku WILD, tak ma výhodu že môže lucidné snívanie vykonávať tak povediac kedy sa mu zachce aj počas dňa alebo bez predošlého spánku. My sme ale začiatočníci a preto je dobre začínať s WILD po predošlom spánku.
Technika WILD si vyžaduje hraví prístup ! Čim viac sa budete snažiť privodiť si LD silou, tým komplikovanejšie sa dopracujete k výsledku. Nechajte svoje telo robiť to na čo je zvyknuté - nechajte ho zaspať !
Postup:
1. Nastavte si budík - ako som už písal pred tým než dosiahnete vrchol umenia WILD a budete si vedieť navodiť LD hoc kedy sa vám zachce, bude dobre trénovať to po predošlom spánku. Nastavte si budík tak aby vás prebudil 1 - 2 hodiny pred tým než by ste sa normálne prebudili.
2. Prebuďte sa - buďte hore približne 5 až 20 minút. Môžete si čítať , isť na toaletu alebo spočítajte úlohu z násobilky. Nechajte myseľ aby sa prebudila ale pohybujte sa pomaly a nechajte telo uvoľnené. Našim cieľom je prebudiť len myseľ , nie telo.
Tento krok je veľmi dôležitý, snaha o WILD okamžite po vypnutí budíka je tak trochu boj s veternými mlynmi. Naša myseľ okamžite po prebudení je ešte čiastočne neprebudená a preto ak by ste skúšali WILD hneď tak by ste sa nevedeli koncentrovať na nasledujúce kroky (prípadne by sa vám ani nechcelo) a zrejme by ste okamžite upadli znovu do nevedomého spánku. Ak sa vám nechce isť z postele von tak sa snažte aspoň prebrať vaše vedomie v posteli, skúste si niečo prečítať, alebo počítať v hlave nejaké príklady , ktoré by mohli prebudiť vaše logické uvažovanie.
3. Ľahnite si na chrbát - teraz ležíme na chrbte a ruky mame vedľa nášho tela alebo skrížene na hrudníku alebo bruchu. Sústreďte sa na dych a uvoľníte všetko napätie, ktoré v tele máte. Vnímajte ako je vám pohodlne. Zamerajte pozornosť na tmu pred vami, ale nenechajte sa strhnúť do vašich myšlienok. Nechajte ich proste voľne odplávať preč. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi uvoľnením telom a bdelou mysľou. Stephen LaBerge tento stav nazýva pozornou relaxáciou.
4. Hypnagogické obrazy - Keď prechádzate zónou šera do snového sveta, pod zavretými viečkami očí by ste mali vidieť tancovať náhodné šmuhy farebného svetla. Niekedy nemajú žiadny tvar, niekedy naberú formu konkrétnych obrazov bez príbehu ako keby ste prepínali z jedného TV programu na iný. Tento stav sa nazýva hypnagogická obraznosť , ktorú prežívame každý deň keď zaspávame, no väčšinou v tejto fáze už nemáme vedomie alebo si to proste nepamätáme pretože sme v tomto stave zavalený vlastnými myšlienkamia vťahovaný do obrazov nevedomia.
Blahoželáme, už skoro spíte !
5. Prehĺbenie - Precítite aké mate ochabnuté a ťažké telo. Zmyslové vnímanie vonkajšieho sveta sa začína vytrácať a možno začínate pociťovať iné vnemi, napr. bzukot, vibrácie a pod. To nastupuje svalová ochabnutosť (spánkový paralýza) fáze REM, čo je veľmi prirodzený stav, do ktorého telo vstupuje vždy keď zaspáva aby nedošlo k fyzickému pohybu počas vašich snov a aby ste sa počas snívania nezranili. Naše telo ja prakticky takmer paralyzované ale naša myseľ je stále bdelá. Už ste takmer v sne, ešte pár sekúnd. Sledujte obrazy pred sebou, pokiaľ sa jeden z nich veľmi neprejasní. Tento obraz, tento číry obraz by sa mal pred vami na niekoľko sekúnd zastaviť a nakoniec sa pohybovať smerom k vám alebo vy k nemu. A nakoniec vás pohltí. Nezľaknite sa, niekedy je to vtiahnutie do snov také svižné že sa môžete vytrhnúť a prebudíte sa.
6. Výhra - Gratulujem ! Práve ste vstúpili do lucidného snu priamo z bdelého stavu. Pripomeňte si že snívate a preskúmajte svoje okolie.
TIPY:
Uvoľnite sa - vaše telo vie čo ma robiť. Ak máte problém so zaspávaním je to preto že priveľmi premýšľate. Bdelá myseľ nutne neznamená že máte premýšľať. Pokúste sa vyprázdniť si hlavu a všetko pozorovať pasívne.
Nehýbte sa - Ak budete telom počas techniky pohybovať, celý proces predĺžite prípadne aj úplne znemožníte. Zamerajte sa na úplne uvoľnenie všetkého napätia.
Ruku si dajte hore - Ak zaspávate príliš rýchlo a strácate vedomie , skúste zdvihnúť predlaktie tak, aby bolo kolmo k nadlaktiu, ako keby ste ho mali v sadre. Keď budete strácať vedomie , ruka vám prirodzene spadne na posteľ a vám to pripomenie váš cieľ.
Udržujte sústredenú myseľ - neustále si pripomínajte svoj zámer, až bude telo vypínať. Skúste napr. počítať:
- neustále si pripomínajte svoj zámer, až bude telo vypínať. Skúste napr. počítať:
Jedna snívam, dva snívam..... tri .... snívam...
To vám pomôže sústrediť myseľ, počas toho ako bude telo zaspávať.
Pozor na falošné prebudenia - bežným javom sú falošné prebudenie, je to stav kedy si myslíte , že ste bdelí, zatiaľ čo v skutočnosti ste obklopený veľmi realistickým snom, takže si môžete myslieť že sa vám technika nepodarila aj napriek tomu že už budete v sne. Vždy si musíte overiť skutočnosť prostredníctvom nejakého testu reality.